Haber

Feribot ücretlerinin zorunlu düzenlemesi

İzmir Büyükşehir Belediyesi, deniz yoluyla araç ulaşımında girdi maliyetlerinin artması nedeniyle İZDENİZ vapurlarının fiyat tarifesinde düzenleme yapmak zorunda kaldı. UKOME’de oy birliği ile alınan karar doğrultusunda motorlu taşıtlar için yeni fiyat tarifesi yarından itibaren geçerli olacak. Büyükşehir Belediyesi, taşınan her araç için iki aracın taşıma bedeli kadar destek verecek.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Ulaşım Uyum Merkezi’nin (UKOME) oy birliği ile aldığı kararla İZDENİZ bünyesindeki arabalı vapurların fiyat tarifesini güncelledi. 22 Temmuz Cumartesi günü yürürlüğe girecek yeni ücret tarifesi ile motosiklet biniş fiyatı 20 TL’den 30 TL’ye, araba biniş fiyatı 65 TL’den 80 TL’ye, minibüs-kamyon-midibüs biniş fiyatı 150 TL’den 185 TL’ye, otobüs-kamyon biniş fiyatı 280 TL’den 400 TL’ye, kamyon biniş fiyatı ise 400 TL’ye yükseltildi. 520 TL’den 700 TL’ye.

Akaryakıta yüzde 50 zam

Vapur fiyat tarifesinde son düzenleme yapıldığından bu yana mazot fiyatına yaklaşık yüzde 50, ABD dolarına yüzde 42 ve avroya yüzde 49 zam geldi. Deniz taşımacılığı hizmetlerinin sürdürülebilirliğini sağlamak amacıyla hazırlanan yeni tarifedeki artış oranı ortalama yüzde 34’te tutuldu. En çok biniş yapılan binek araçların geçiş ücreti yüzde 23 artırıldı.

İzmir’de en ucuz ulaşım fiyatı

Gemilere binen araçlardaki yolculardan ücret alınmaz. Bisiklet yolcuları biniş ücreti olarak 5 kuruş ödemeye devam edecek. Farklı şehirlerde deniz yolu ile araç taşımacılığı yapan diğer firmalara göre km başına en düşük nakliye ücreti halen İzmir’de uygulanmaktadır.

Büyükşehir’den dev destek

Deniz ulaşımına desteğini sürdüren İzmir Büyükşehir Belediyesi, taşınan her araç için iki aracın taşıma bedeli kadar destek verecek.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

mentese-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu