Haber

Avustralya, Mayın Temizleme Çabalarına Yardımcı Olmak İçin Yeni Teknoloji Geliştiriyor

Avustralya‘nin ulusal bilim kurumu, küresel mayın temizleme çabalarına yardımcı olmak için yeni bir teknoloji geliştirdi.

Milletler Topluluğu Bilimsel ve Endüstriyel Araştırma Kuruluşu (CSIRO) tarafından Salı günü Dünya Mayın Farkındalık ve Mayın Eylemine Destek Günü ile aynı zamana denk gelecek şekilde duyurulan yeni tespit teknolojisi, kara mayınlarında kullanılan patlayıcıların moleküler imzasını tespit edebilen manyetik rezonans teknolojisini kullanıyor.

Bu yeni teknoloji, şu anda kara mayınlarını tespit etmek için kullanılan metal dedektörlerinden daha sağlam ve uygun maliyetli.

CSIRO, bu yeni teknolojiyi el dedektörlerine dönüştürmek için MRead adlı yeni bir şirket kurdu.

CSIRO CEO’su Larry Marshall bir basın açıklamasında şunları söyledi: “Bu teknolojinin hassasiyeti, mevcut dedektörlerden daha hızlı ve daha güvenilir bir çözüm sunarak kara mayın temizleme çabalarında devrim yaratıyor. Bu teknoloji, temizliği yapan insanları koruyacak ve kapsamını genişletecek. dünyayı daha güvenli bir yer haline getirmek için yapılan temizlik çabaları.” genişletecek” dedi.

Dünyada 100 milyondan fazla kara mayını olduğu ve bunların yılda yaklaşık 6.500 can kaybına neden olduğu iddia ediliyor.

xinhua Haberler Ajans muhabirleri Canberra’dan bildiriyor. (XHTV)

Kaynak: Xinhua / Yeni

demirci-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu